Technology

Zmagania z zanieczyszczeniem powietrza

23.11.2020, 12:16 0 komentarzy
Zmagania z zanieczyszczeniem powietrza

Zaledwie parę dni temu obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza.Z tego powodu należy nabrać trochę refleksji odnoszących się do dość dużego problemu, który pojawia się w okręgu całej Polski. Mowa tu istotnie o smogu, który może okazać się dla całego społeczeństwa naprawdę niezwykle groźny. Niebezpieczne toksyny, którymi oddychamy niestety każdego jednego dnia, mają oczywiście związek z nieustannym rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już mniej więcej rok. Definitywnie warto nieprzerwanie wyjaśniać czym jest zanieczyszczenie powietrza bądź jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.


Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku stacjach telewizyjnych został poruszony ten właśnie temat. Warto uzmysławiać sobie, że obecnie w Polsce zaczął się grzewczy sezon, a wraz z nim powrócił też problem smogu. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego napomniał dodatkowo, iż około połowę smogu w Polsce generujemy my sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie wyeliminujemy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Ponadto, w walkę z zanieczyszczonym środowiskiem podłączył się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za około 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak rozgłosił Prezes spółki, Piotr Woźny. Bądźmy świadomi też tego, że problem ze smogiem i z koronawirusem można ze sobą otwarcie połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 ukazała się w krajach o szczególnie wysokiej degradacji powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


Jeśli chodzi o smog bezspornie trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, co w praktyce jest kluczową przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu bez liku niszczących substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wszystkich właściwości jest bardzo istotna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz

Ostatnio opublikowane