Prezydenckie wybory w Stanach rozpoczną się już wkrótce

15.09.2020, 16:17 0 komentarzy
Prezydenckie wybory w Stanach rozpoczną się już wkrótce

W 2020 roku Ameryka zagłosuje na nowego przedstawiciela państwa. W tym momencie obowiązek ten spełnia Donald Trump i jak najbardziej ubiega się on o ponowny wybór. Mimo to inni kandydaci również się starają i 50 dni przed wyborami jest szansa zapoznania się z sondażami. Jak wygląda na chwilę obecną sytuacja? Szanse którego kandydata są największe? W opozycji z ostatnimi wyborami, główny oponent Trumpa ma znacznie lepsze wyniki.

Kandydat Demokratów, Joe Biden, prezentuje ponad 7% wyższość nad obecnym prezydentem USA. wyborczy sztab Trumpa nie przejmuje się tym i nie twierdzi, żeby aktualne sondy przewidywały przyszły rezultat głosowania. W 2016 roku sytuacja była nieco podobna - Clinton w ostatnim głosowaniu także prowadziła, choć ta przewaga nie wydawała się tak spektakularna. Było to wyłącznie 2,3 procenta. Mimo że Hillary Clinton posiadała wyższość i uzyskała więcej głosów, jeśli weźmiemy pod uwagę całe Stany, została pokonana w starciu z Donaldem Trumpem.

Ciekawe jest to, że w Ameryce nie stanowi o wygranej większość pojedynczych głosów. Wiążący okazuje się być głos elektorów - w każdym stanie jest określona ich liczba i uzależniona jest ona od mieszkańców w danym stanie. Na ten moment konkuruje ze sobą głównie pięć stanów - Pensylwania, Wisconsin, Michigan, Arizona oraz Floryda.

W każdym wymienionym stanie sondaże różnią się między sobą. Raz przewodzi Trump, gdzie indziej Biden. Sytuacja więc nie będzie przewidywalna. Wszystko rzecz jasna zależy od przeważających ideologii w konkretnej części USA - niekiedy obywatele przedstawiają typowo republikańskie podejście, a niekiedy są to idee przede wszystkim demokratyczne. Mimo to nawet w stanach typowo o poglądach republikańskich w ostatnim czasie miały miejsce spore modyfikacje. Wiele dzięki nowym, młodym mieszkańcom, którzy reprezentują dosyć liberalne idee, a podejmują decyzję o przeprowadzce ze względu na mieszkania w niskich cenach. Tego typu głosy mogą mieć duży wpływ na wskazanie następną głowę państwa.

A w jaki sposób odbędą się wybory podczas trwania pandemii? Przez epidemię głosowanie będzie wydłużone, albowiem rozpoczną się nawet w tym miesiącu. Zdecydowana liczba obywateli się zdecydowała oddawać swój głos metodą korespondencyjną.

Trzeba więc poczekać na rozwój sytuacji - wziąwszy pod uwagę ostatnie wybory, nic nie będzie stuprocentowo pewne i kierowanie się sondami okazać się może błędne.

Tagi:

Zostaw komentarz